GEC College News

20 December 2018
Issue Ten - Special Edition
Presentation Night
Congratulations 
Glen Eira College
03 9571 7838
76 Booran Road
Caulfield East, VIC, 3145
AU

Presentation Night

Tuesday evening presented our college community with an opportunity to come together to celebrate the achievements of our students.  Awards were presented to over 150 students in recognition of their efforts in the fields of academia, sports, community service, leadership, visual art and performing art.  We have high expectations of our students and it is fabulous that so many have outstanding academic records across a broad range of subjects.

 

For many students, these awards are an external reward for their intrinsic motivation.  For others, the receipt of generous scholarships – many of which are provided by generous benefactors – will open doors to new educational opportunities. 

 

We thank all of the staff and students who helped make the night a success but reserve our biggest thanks for the parents whose ongoing support allows the award recipients to excel.

 

Year 12 2018

We are  very proud of our 2018 Year 12 students and grateful to all of their teachers over the years for the outstanding support they give to each and every student.

 

The VCE results are a huge source of celebration.  Some highlights include:

  • Our DUX, Morgan Edwards, achieved an outstanding result of 99.25
  • 6.6% of study scores 40 or above up from 5.1% in 2017
  • 15% of ATAR scores 90 or above.  This is an outstanding achievement by the following students.These students, in alphabetical order, and their first preference for University are:

 

Morgan Edwards - Commerce/Law Monash

Ana Garcia Landeira - Engineering/Biomedicine Monash

Minhal Gill - Biomedicine Melbourne                             

John Han - Commerce Melbourne                                    

Emily Huang - Biomedicine Melbourne                           

Remi Hudson - Science Melbourne                                  

Yann Li Fat Chuen - Engineering Honours Monash

Seamus Lu - Commerce Melbourne                                 

Berenice Mickelburough - Business/Arts Monash         

Mathilde Papon - Science/Arts Monash                          

Anna Rowsell - Arts Monash                                              

Ashley Szmerling - Professional Communication RMIT

Jackson Vigh - Commerce Melbourne

 

 

Award Recipients

Mikki Clemans - ADF Long Tan Leadership & Teamwork Award

Eliza Sharpe - ADF Long Tan Leadership & Teamwork Award

Areeya Khanteethao - Art Acquisition Award

Berenice Mickelburough - Caltex Allrounder Award

Ashleigh Harris - City Of Glen Eira Student Achievement Award

Antoine Hobbs - City Of Glen Eira Student Achievement Award

Ben Matthews - City Of Glen Eira Student Achievement Award

Freya Matthews - City Of Glen Eira Student Achievement Award

Berenice Mickelburough - City Of Glen Eira Student Achievement Award

Jasmyn Roberts - City Of Glen Eira Student Achievement Award

Daniel Mijares Mendez - GEC Academic Scholarship

Phoenix Luedecke - GW Robertson Scholarship

Eli McNamara - GW Robertson Scholarship

Nishant Surti - GW Robertson Scholarship

Dips Thaker - GW Robertson Scholarship

Dorothy Vuong - GW Robertson Scholarship

Yoni Chul - Instrumental Music Scholarship

Olivia Bauchiere - Instrumental Music Scholarship

Kai Tran - John Lucato Mathematics Scholarship

Shoan Kondhalkar - John Lucato Science Scholarship

Guy Cosgrave - Kwong Lee Dow Scholarship

Vita Meekel - Noel Parker Scholarship

Sierra Danon - Noel Parker Scholarship

Sean Kelly - Noel Parker Scholarship

Sophie Rowsell - Rotary Exchange Award

Morgan Edwards - School Council Scholarship

Anna Rowsell - School Council Scholarship

Phoebe Clarke - Sports Champion Award

Ashleigh Datt - Sports Champion Award

Haddi El Shorbagy - Sports Champion Award

Chloe Kaufman - Sports Champion Award

Zoe Markopoulos - Sports Champion Award

Erin McGinniss - Sports Champion Award

Lauren Raftopoulos - Sports Champion Award

William Wong - Sports Champion Award

 

Year 10

Tahlia Delaney-Murnane - Year 10 Academic Endeavour Award

Ella Guy - Year 10 Academic Endeavour Award

Noah Loven - Year 10 Academic Endeavour Award

Edward Ma - Year 10 Academic Endeavour Award

Harrison Ryan - Year 10 Academic Endeavour Award

Jemma Szwider - Year 10 Academic Endeavour Award

Huynh Thien Bao Vo - Year 10 Academic Endeavour Award

Emile Boulos - Year 10 Academic Excellence Award

Mikki Clemans - Year 10 Academic Excellence Award

Guy Cosgrave - Year 10 Academic Excellence Award

John Fassoulis - Year 10 Academic Excellence Award

Lily Gordon - Year 10 Academic Excellence Award

Antoine Hobbs - Year 10 Academic Excellence Award

Om Rao - Year 10 Academic Excellence Award

Sophie Rowsell - Year 10 Academic Excellence Award

Laurence Shi - Year 10 Academic Excellence Award

Bridie Skinner - Year 10 Academic Excellence Award

Peter Sofos - Year 10 Academic Excellence Award

Tia Storch - Year 10 Academic Excellence Award

Fei Tahiliani - Year 10 Academic Excellence Award

Luise Verhoeven - Year 10 Academic Excellence Award

 

Year 11

Lara Genovesi - Year 11 Academic Endeavour Award

Ashleigh Harris - Year 11 Academic Endeavour Award

Noa Kantor - Year 11 Academic Endeavour Award

Areeya Khanteethao - Year 11 Academic Endeavour Award

Jack Meehan - Year 11 Academic Endeavour Award

Vita Meekel - Year 11 Academic Endeavour Award

Dhairya Shah - Year 11 Academic Endeavour Award

Ruby Carroll - Year 11 Academic Excellence Award

Hanna El Shorbagy - Year 11 Academic Excellence Award

Phoebe Foldvari - Year 11 Academic Excellence Award

Chloe Galileos - Year 11 Academic Excellence Award

Shoan Kondhalkar - Year 11 Academic Excellence Award

Morgan Leeb - Year 11 Academic Excellence Award

Taylor Lowery - Year 11 Academic Excellence Award

Harsh Patel - Year 11 Academic Excellence Award

Alice Sabouraud - Year 11 Academic Excellence Award

Dips Thaker - Year 11 Academic Excellence Award

 

Year 7

Nicole Agpoon - Year 7 Academic Endeavour Award

Bacci Alberts - Year 7 Academic Endeavour Award

Olivia Bauchiere - Year 7 Academic Endeavour Award

Ella Carmeli-Wolski - Year 7 Academic Endeavour Award

William Fassoulis - Year 7 Academic Endeavour Award

George Fetsis - Year 7 Academic Endeavour Award

Georgia Immerman - Year 7 Academic Endeavour Award

Carmen Lau - Year 7 Academic Endeavour Award

Ben Lin - Year 7 Academic Endeavour Award

Cameron McCutcheon - Year 7 Academic Endeavour Award

Erin McNaughton - Year 7 Academic Endeavour Award

Eloise Ng - Year 7 Academic Endeavour Award

Sowndharyaa Ramanathan Manikandan - Year 7 Academic Endeavour Award

Candice Roxas - Year 7 Academic Endeavour Award

Rusha Shah - Year 7 Academic Endeavour Award

Kreepa Bhusal - Year 7 Academic Excellence Award

Eve De Blanpre - Year 7 Academic Excellence Award

Eloise Fleming - Year 7 Academic Excellence Award

Kayla Fox - Year 7 Academic Excellence Award

Dana Gonshor - Year 7 Academic Excellence Award

Ines Gotmaker - Year 7 Academic Excellence Award

Rayne Harari - Year 7 Academic Excellence Award

Evelyn Krelle - Year 7 Academic Excellence Award

Freya Matthews - Year 7 Academic Excellence Award

Nicole Mazis - Year 7 Academic Excellence Award

Eli McNamara - Year 7 Academic Excellence Award

Alika Mogilevsky - Year 7 Academic Excellence Award

Lily Nicolo - Year 7 Academic Excellence Award

Ani Sonti - Year 7 Academic Excellence Award

William Wong - Year 7 Academic Excellence Award

Kelly Yung - Year 7 Academic Excellence Award

 

Year 8

Caitlin Blair - Year 8 Academic Endeavour Award

Sebastian Buley-Delanty - Year 8 Academic Endeavour Award

Agathe Dutrieux - Year 8 Academic Endeavour Award

Harrison Eng - Year 8 Academic Endeavour Award

Kale Ginzburg - Year 8 Academic Endeavour Award

Jasmin Kalpins - Year 8 Academic Endeavour Award

Barnaby Kinsella - Year 8 Academic Endeavour Award

Lauren Raftopoulos - Year 8 Academic Endeavour Award

Lizzie Strutt - Year 8 Academic Endeavour Award

Lucas Vaidie - Year 8 Academic Endeavour Award

Sukeyna Ali - Year 8 Academic Excellence Award

Gideon Barnett - Year 8 Academic Excellence Award

Dahlia Berhang - Year 8 Academic Excellence Award

Nat Cosgrave - Year 8 Academic Excellence Award

Ashleigh Datt - Year 8 Academic Excellence Award

Chloe Kaufman - Year 8 Academic Excellence Award

Maiya McLean - Year 8 Academic Excellence Award

Emily McLenaghan - Year 8 Academic Excellence Award

Penny McNeill - Year 8 Academic Excellence Award

Daniel Mijares Mendez - Year 8 Academic Excellence Award

Jasmyn Roberts - Year 8 Academic Excellence Award

Alicia Scott - Year 8 Academic Excellence Award

Constance Thevenon - Year 8 Academic Excellence Award

William Wang - Year 8 Academic Excellence Award

Bianca Williams-Strong - Year 8 Academic Excellence Award

 

Year 9

Shaan De Mata - Year 9 Academic Endeavour Award

Marcus Georgiou - Year 9 Academic Endeavour Award

Chhavi Goel - Year 9 Academic Endeavour Award

Meret Hau - Year 9 Academic Endeavour Award

Jacinta Ide - Year 9 Academic Endeavour Award

Mekkhala Kongsawang - Year 9 Academic Endeavour Award

Alexander Leathley - Year 9 Academic Endeavour Award

Amy Liao - Year 9 Academic Endeavour Award

Paul Palatsides - Year 9 Academic Endeavour Award

Akash Prabhakaran - Year 9 Academic Endeavour Award

Layla Carmeli-Wolski - Year 9 Academic Excellence Award

Sam Chau - Year 9 Academic Excellence Award

Alannah De Jesus - Year 9 Academic Excellence Award

Anatole Dutrieux - Year 9 Academic Excellence Award

Laylah Foong - Year 9 Academic Excellence Award

Aimee Harris - Year 9 Academic Excellence Award

Mengteang Kry - Year 9 Academic Excellence Award

Bella Kwon - Year 9 Academic Excellence Award

Ben Matthews - Year 9 Academic Excellence Award

James Mazis - Year 9 Academic Excellence Award

Richard Shao - Year 9 Academic Excellence Award

Sapir Triffon - Year 9 Academic Excellence Award

 

Year 12 Subject  DUX Awards

Kali Appleby - Studio Arts

Adam Cosgrave - English & Physical Education

Sierra Danon - Visual Communication

Morgan Edwards - Legal Studies

Minhal Gill - Physics

Jiangyue (John) Han - Accounting

Yangyang (Emily) Huang – Chemistry, Specialist Mathematics & Mathematical Methods

Shoan Kondhalkar - Physics

Elouise Krelle - Health and Human Development

Ana Garcia Landeira - English as Another Language

Lara Moisi - Studio Arts

Mathilde Papon – Biology & Literature

Anna Rowsell - History – Revolutions

Alice Sabouraud - French

Ashley Szmerling - Business Management, English Language & Further Mathematics

Mau Tan Khai Tran - Computing: Software Development

Bridgette Venier - Psychology

 

 Sheereen Kindler  - Principal

 

Aaron Petersen - Assistant Principal 

Congratulations 

Congratulations Year 12

Congratulations to the cohort of 2018.  Glen Eira College is proud of you and all that you have achieved. Fantastic results, which were well deserved. It has been a pleasure to be your coordinator and I wish you all the very best for the future.

 

For local students, change of preference is open again on the 3rd January 2019 at 3.00pm– 4th January 2019 4.00pm. Ms McCaskie will be contactable on [email protected]

 

Laura Brancatella

Year 12 Coordinator

GEC College News